Moderní diagnostické zařízení slouží k přesnému sledování změn na zrakovém nervu i sítnici, zvláště u zeleného zákalu (glaukomu) a věkem podmíněných makulárních degenerací a jejich sledování v čase. Velkou výhodou je možnost 3D zobrazení struktur oka, které umožňuje provádět řezy „v kostce“ – různě s nimi otáčet.

Vyšetření na spektrálním OCT usnadní diagnostiku různých chorob a umožní rychlejší a správnější rozhodnutí k nasazení speciální léčby. Sledování v čase pak umožní hodnotit jak efektní je nasazená léčba, usnadní přesně indikovat aplikace léků do sklivce, dovoluje také indikovat chirurgické řešení určitých patologických stavů nitra oka. Spektrální OCT dovede vyšetřit i přední segment oka, především rohovku a komorový úhel. Lze provádět bezkontaktní měření šířky komorového úhlu zejména u zeleného zákalu, ale také poúrazových stavů a jejich hodnocení s odstupem času.

Díky tomuto vyšetření lze odhalit i počínající onemocnění sítnice, jež nebylo možné zachytit pomocí doposud dostupných metod vyšetření sítnice.

Pomocí OCT vyšetření oční specialista dokáže včas zachytit oční onemocnění jako jsou :
– věkem podmíněná makulární degenerace
– glaukomové onemocnění (zelený zákal)
– nádorová onemocnění oka
– otoky na sítnici u pacientů s cukrovkou
– makulární díru a další onemocnění oka

Vyšetření je nebolestivé, relativně krátké, není potřeba oko rozkapávat, takže pacient může potom odjet domů třeba autem. Výsledek vyšetření je vzápětí a to v podobě barevného přesného zobrazení všech vyšetřovaných struktur oka. I když je  toto zobrazení velmi přesné, diagnóza z tohoto vyšetření se u některých onemocnění sítnice i zrakového nervu musí doplnit dalšími vyšetřeními. Lékař, který spektrální OCT vyhodnotí, pacienta vždy poučí a vysvětlí mu výsledek.
Protože toto vyšetření využívá optického paprsku a jeho odrazu, je neproveditelné u očí, které mají neprůhledná média – tedy rohovku, čočku nebo sklivec. Toto vyšetření vyžaduje také spolupráci pacienta – klid hlavy a očí při vyšetření.

Vyšetření na OCT není hrazeno ze zdravotního pojištění. Posílá na ně v indikovaných případech oční ambulantní lékař po dohodě s pacientem. Na vyšetření se ale může objednat i sám pacient, který má zájem zjistit stav svých očí a jejich struktur. S ohledem na nenáročnost a šetrnost celého vyšetření je to skvělá možnost prevence.

Zdroj : http://www.ordinace.cz/clanek/co-je-opticka-tomografie/